MORZE BAŁTYCKIE CIEKAWOSTKI


Ciekawostki o Morzu Bałtyckim

Czy wiesz że:

· Bałtyk jest śródkontynentalnym, szelfowym morzem Oceanu Atlantyckiego w północnej Europie, od północy ograniczone Półwyspem Skandynawskim. Połączone z Morzem Północnym przez Cieśniny Duńskie: Wielki Bełt, Mały Bełt, Sund, Kattegat i Skagerrak.

· Granice morza wyznacza linia poprowadzona od północnego cypla Półwyspu Jutlandzkiego (przylądek Grenen) do wyspy Tjörn (Szwecja).

· Powierzchnia morza: (bez cieśniny Kattegat) 385 tys. km2.

· Średnia głębokość morza wynosi 56 m., zaś maksymalna - głębia Landsort w rejonie Gotlandii –

459 m.

· Linia brzegowa Bałtyku jest bardzo rozwinięta, z licznymi zatokami, m.in. Botnicką, Fińską, Ryską, Gdańską, Pomorską.

· Północne wybrzeże jest przeważnie wysokie, skaliste, południowe zaś - niskie, piaszczyste, miejscami z wysokimi wydmami.

· Nad Morzem Bałtyckim leżą: Dania, Szwecja, Finlandia, Estonia, Litwa, Łotwa, Rosja, Polska, Niemcy, a do jego zlewiska należą ponadto: Norwegia, Czechy i Słowacja.

· Do Morza Bałtyckiego uchodzi wiele rzek europejskich, m.in. Newa, Wisła, Kemi, Göta, Niemen, Odra, Lule, Ångerman, Dźwina.

· Powierzchnia zlewiska obejmuje 17% powierzchni kontynentu, na jego obszarze mieszka ponad 150 mln osób.

· Zasolenie wód powierzchniowych (wynoszące średnio - 0,8%) zmienia się w poszczególnych porach roku, w zależności od kierunku wiatrów w cieśninach duńskich i związanego z tym zróżnicowanego dopływu wód z Atlantyku; wielkości dopływu słodkich wód lądowych; temperatury wód powierzchniowych.

· Temperatura wód powierzchniowych w zimie od 0° do 2°C, w lipcu od 12°C w Zatoce Botnickiej, 15°C na otwartym morzu, do 20-22°C na południowych wybrzeżach.

· Świat roślinny reprezentują głównie glony: zielenice (taśma, ramienice, gałęzatka), brunatnice (morszczyn pęcherzykowaty), krasnorosty oraz trawy morskie (tasiemica, która tworzy tzw. łąki podwodne). W morzu żyją między innymi foka szara, foka obrączkowana, morświny oraz dorsze, śledzie, płastugi, szproty, makrele, łososie, węgorze, głowaczowate (m.in. kur rogacz, będący reliktem arktycznym), a także małże, skorupiaki (m.in. kiełż Pantoporeia femorata - relikt arktyczny) oraz wieloszczety i jamochłony (m.in. chełbia modra).

· Główne porty morskie to: w Polsce – Gdańsk, Gdynia, Szczecin, w Niemczech –Lubeka, Kilonia, Rostock, w Danii – Kopenhaga, w Szwecji – Göteborg, Sztokholm, Norrköping, w Finlandii – Helsinki, Turku, w Estonii – Talin, na Łotwie: Ryga, na Litwie – Kłajpeda, w Rosji: Kaliningrad i Petersburg.

 

Ciekawostki o Gdyni

Czy wiesz że:

· Rok 2002 został ustanowiony przez sejm RP Rokiem Eugeniusza Kwiatkowskiego.

· Co roku 10 lutego obchodzimy święto miasta, bowiem w tym dniu w 1926 roku Gdynia otrzymała prawa miejskie.

· Do chwili wybuchu II wojny światowej Gdynia posiadała własny port wojenny, mieszczący się na Oksywiu, i stocznię, istniejącą od 1922 roku pod nazwą Stocznia w Gdyni.

· Eugeniusz Kwiatkowski- współtwórca Gdyni, został pochowany w Krakowie na Cmentarzu Rakowieckim 22 sierpnia 1974 roku. Uroczystościom pogrzebowym przewodniczył ówczesny metropolita Krakowa, ks. Kardynał Karol Wojtyła (zmarły w 2005 roku papież Jan Paweł II).

· Najstarszą szkołą w Chyloni jest Szkoła Podstawowa nr 10. Jej budowę zakończono latem 1935 roku, a uroczyste otwarcie odbyło się 1 września tego samego roku. Pierwszym kierownikiem szkoły był Franciszek Kortas.

· Pierwszy gdyński trolejbus wyjechał na ulicę 24.02.1946 roku i wykonał kurs na trasie zajezdnia- pl. Kaszubski przez Świętojańską do ul. 10 Lutego, bo tylko na tej trasie rozciągnięte były wówczas kable. Swoim przejazdem wzbudził spore zainteresowanie wśród gapiów.

· Nazwa Grabówek pochodzi od słowa ,,grab”- czyli od nazwy drzewa, które niegdyś licznie rosło w tych okolicach. Nazwa Grabówek ustaliła się dopiero po I wojnie światowej. Jeszcze w 1881 roku w dokumentach można było spotkać nazwę Grabówkowo.

· Parafia oksywska jest jedną z najstarszych na Pomorzu wschodnim. Została założona około 1224 roku. Należały do niej wszystkie okoliczne wsie, a od 1253 roku przyłączono do niej również Gdynię, Redłowo i Witomino.

· Orłowo swą nazwę zawdzięcza właścicielowi tamtejszej karczmy- Adlerowi (,,Adler” z języka niemieckiego- orzeł).

· Szkoła Podstawowa nr 29 nosi imię Stefana Żeromskiego, który na początku lat dwudziestych przybył do Orłowa. Spędził wakacje w domku przy ul. Orłowskiej 6.(zobacz zdjęcie)

· Najkrótsza ulicą w Gdyni, krótszą niż ul. Krótka na Witominie, jest ul. Szkolna, prostopadła do ul. 10 Lutego, długości zaledwie 34 metrów. Wytyczono ją wraz z budową Szkoły Podstawowej nr 1, ,którą oddano do użytku 1 września 1928 roku. Najdłuższą zaś ulicą w Gdyni jest ulica Morska, mająca 5618 m długości.

· Wśród ludzi zasłużonych dla Gdyni, są osoby, które w mieście nigdy nie mieszkały. Należą do nich Eugeniusz Kwiatkowski i Marian Mokwa.

· Najskromniejszym muzeum miejskim w Europie jest Domek Abrahama na ul. Starowiejskiej. Nadal jest on własnością Jana Skwiercza i od niego dzierżawi go Muzeum Miasta. Antoni Abraham mieszkał w nim trzy lata i zmarł w 1923 roku.
 

MORZE BAŁTYCKIE NOCLEGI BLISKO MORZA W KRYNICY MORSKIEJ.PENSJONAT JOKER TANIE NOCLEGI NAD MORZEM W KRYNICY MORSKIEJ.